Budapesti rendelő: +36-20-361-9530, info.tamasidr@gmail.com Kiskunfélegyházi rendelő:+36 70 626 8389, kiskunfelegyhazirendelo@gmail.com

Fogyókúra megbélyegzés nélkül

Nyomtatás Szerző : dátum : 2013-08-10 kommentek : (0)

A Floridai Állami Egyetem orvosi karának kutatói Angelina Sutin és Antonio Terracciano vezetésével arról számoltak be a PLoS ONE legfrissebb számában megjelent tanulmányukban, hogy a testsúllyal kapcsolatos diszkrimináció ahelyett, hogy fogyásra ösztönözné az embereket, inkább növeli az elhízás kockázatát.

A kutatók több mint hatezer résztvevő testmagasságát és testsúlyát mérték meg 2006-ban és 2010-ben. Kiderült, hogy azok az alanyok, akik korábban tapasztaltak testsúllyal kapcsolatos diszkriminációt, 2,5-szer nagyobb valószínűséggel híztak el a 2010-es ellenőrzés idejére.

túlsúly3

Az is kiderült, hogy azok az elhízott résztvevők, akik 2006-ban tapasztaltak testsúllyal kapcsolatos diszkriminációt, nagyobb valószínűséggel maradtak elhízottak később, mint azok, akik nem tapasztaltak ilyet. A más tényezőkön, például nemen és életkoron alapuló hátrányos megkülönböztetés a kutatás szerint nem áll ilyen összefüggésben a testsúllyal. A kutatók azt is hozzátették, hogy a testsúllyal kapcsolatos diszkrimináció hatása függetlennek bizonyult az olyan demográfiai tényezőktől, mint az életkor, a nem, az etnikum vagy az iskolai végzettség.

A szakértők úgy foglalták össze eredményeiket, hogy a testsúllyal kapcsolatos hátrányos megkülönböztetés a kedvezőtlenebb mentális kimenetelen kívül további következményekkel is jár az elhízásra nézve. A közismert érzelmi és gazdasági következményeken kívül a testsúllyal kapcsolatos diszkrimináció a jelek szerint magát az elhízás kockázatát is növeli.

Dr.Tamasi József Nagyon sok fogyókúracsoportot vezettem és az egy fontos tapasztalatom volt, hogy aki nem tudja magát a megnövekedett testsúlyával jól érezni, nem tudja elfogadni a következményét addigi életmódjának, az változtatni sem tud rajta. Azok, akik elrettenve néztek a tükörbe, akik gyakran nyilatkoztak akként, hogy „útálom magam”, azok fogyókúrája is megakadt. Viszont az olyan személyek, akik lezser, divatos ruhákat hordtak, vidáman alkalmazkodtak a „mackósságuk”-hoz, többnyire mindig sokkal sikeresebbek voltak a kalóriacsökkentett diétákkal. Fontos tehát nem csak az, hogy a környezet ne diszkrimináljon bennünket, hanem az is, hogy mi magunkat ne diszkrimináljuk.

 

 

[learn_more caption=”medipress”]Forrás: Medipress hírszolgálat[/learn_more]

 

Cikk nyomtatása

Dr. Tamasi József

szerző

az összes cikk megtekintése

Vélemény, hozzászólás?