Budapesti rendelő: +36-20-361-9530, info.tamasidr@gmail.com Kiskunfélegyházi rendelő:+36 70 626 8389, kiskunfelegyhazirendelo@gmail.com

A fog a fogorvosra tartozik?

Nyomtatás Szerző : dátum : 2014-05-06 kommentek : (2)

Leginkább kétféle veszély leselkedik a fogainkra: a szuvasodás és a tartószövet meglazulása (paradontózis).  A civilizált emberiség 96%-ának a fogazata, vagy annak környezete nem egészséges.  Az 50 év felettiek fele már elvesztette a saját fogait. A két éves gyermekek 50%-ának van szuvas foga, a 15 éves korosztály fogainak több mint fele szuvas és háromnegyed részüknek ínygyulladása van.

Fogszuvasodást csak cukor és fogmosás hiánya okozza?

Jelentős felfedezés volt az a vizsgálat, amikor egy a világtól elzárt himalájai faluban a lakosság fogainak jelentős részét egészségesnek találták, majd miután a sajtó felhívta a figyelmet erre a szenzációra és utakat építettek ehhez a kis faluhoz, ellátták a nyugati világ „áldása”-ival, élelmiszereivel őket, 5 éven belül a falu lakossága fogazatának állapota, mint egy bombatámadás elérte a nyugati világra jellemző megbetegedettség szintjét.

A fogszuvasodásról ma elfogadott teória szerint a fogak állapota leginkább a higiéniától függ, de hozzájárul a táplálkozás is. Vagyis, ha rendszeresen mossuk a fogainkat fluor tartalmú fogkrémekkel, használunk fogselymet, interdentális fogkefét, a fogínyre gyógynövényes szájvizeket,kerüljük az édességek gyakori fogyasztását, akkor elkerülhetjük a fogak megbetegedését. Kétségtelenül csökken a betegségek előfordulása, ugyanakkor ellentmondásos, hogy bizonyos elhanyagoltabb lakossági csoportokban, ahol a szájhigiénére kevésbé figyelnek, vagy fogukat még nem mosó gyerekeknél, ez az összefüggés nem igazolható mindig. Vannak a baktériumflóra változásának is hívei, akik szerint a száj nyálkahártyáján, fogászati lerakódásokban (plakkok) levő, savas közeget kedvelő kóros baktériumok a felelősek a szuvasodás megindulásáért (Streptococcus mutans). Aztán sokan állítják, hogy valójában a hiányos táplálkozás a felelős a fogszuvasodásért. Weston A Price odáig megy, hogy bizonyos mértékig a táplálkozás megváltoztatása képes a fogszuvasodást megállítani, esetleg visszafordítani. Természetesen ezt a nézetet nem csak a világ, de mi sem fogadjuk el, ugyanakkor véleményem szerint is kétségtelen, hogy a táplálkozás nagyon erősen befolyásolja a fog és fogágy betegségeit.

fog3

Bár mindenki azt hiszi, hogy megfelelően táplálkozik, a fogak állapota objektív jelzője a táplálkozási vétségeknek.  A fogak állapota objektíven jelzi a helyes, vagy helytelen életmódot. A táplálkozás szabja meg a bélflórát, így  a szájflórát is és így közvetve a kóros baktériumok megjelenése is táplálkozásfüggő.  Tudjuk azt is, hogy a szervezetben a hibás életmód, táplálkozás miatt keletkező felesleges anyagok  többsége savas természetű, melyet a szervezetünk fémekkel, ásványokkal kapcsol össze, hogy semlegesítse és így neutrális sókat, salakanyagokat képez.  Ehhez a megszabadulási folyamathoz ásványokra, többek között kálciumra van szüksége, amelyet a csontokból és a fogakból vesz el, különösen ha nem áll elég rendelkezésre a táplálékból elegendő. A fog, vagy csont állományának a leépülését egy szokvány röntgen csak akkor képes mutatni, mikor már az a struktúra sűrűsége több mint 40%-al csökkent. Előtte csak indirekt jeleket, megelőző vizsgálatok képesek mutatni.

Az egyes szuvas fogak reflexológiai összefüggések alapján szervek betegségeire mutathatnak, az amalgámtömés, implantáció pedig bár a fogak és a rágás rendellenességeit megoldja, de az egész szervezet állapotának időnként nem kedvez, különösen, ha a páciens a táplálkozási szokásokat továbbra sem változtatja. A fogak tehát nem a szervezettől független üreg berendezései, hanem a szervezetben zajló folyamatok szerves részei, ahol semmi nem történik véletlenül.

[box type=”warning”] Felhívás

Keresem azokat a 25 évnél idősebb személyeket, akik fogai teljesen egészségesek, tehát nincs egyetlen tömésük, vagy kihúzott foguk, nincs fogágybetegségük (tehát fogínygyulladásuk, fogínysorvadásuk) sem. Ingyenes állapotfelmérést sötétlátóteres mikroszkópos vizsgálattal és táplálkozási tanácsadást ajánlok fel, hogy meg is tarthassák ezt az állapotot. Meg szeretném ismerni, hogy ki milyen életmóddal érte el ezt a kiváló egészségi helyzetet és szeretném az anonim adatokat mások javára feldolgozni. [/box]

 

 

Orvos válaszol rovatok kérdései között gyakran találkozom a következő kérdéskörrel:  „A fogínyem folyamatosan gyulladásban van. Próbáltam mindenféle szájvizet, sokszor szedtem antibiotikumot, de csak nem szűnik. Van-e természetes megoldása az ilyen fogászati bajnak?”

 

Táplálkozás és a fogak

A fogágy betegségei (paradontózis), csakúgy, mint a szuvasodás, pontos jelzői a szervezet – különösen az emésztőrendszer – állapotának.  A bélrendszerben mindig több kilogramnyi baktérium van, melynek összetétele függ a tápláléktól.  Sok édes, alkoholos, erjedő fogyasztása esetén eltolódhat erjesztő vagy rendszeres állati fehérje (hús, tejtermék, tojás)  rothasztó baktériumok irányába. Ez a flóraváltozás kihat az emésztőcsatorna egészére, beleértve a szájüreget is.  Ha a szájban főként szuvasodás jellemző, akkor többnyire erjesztő baktériumok szaporodtak túl, ha a fogíny gyulladása jellemző, akkor elsősorban a rothasztó flóra túlsúlya jellemző. Vagyis javaslom, hogy az állati termékeket kerülje konzekvensen, egyen sok friss növényi élelmiszert (salátákat, zöldségeket), fogyasszon mértékkel fűszereket, melyek fertőtlenítik a flórát (fokhagyma, vöröshagyma, torma, bors, csili, ánizs, kömény, koriander stb.) , egyen sok gyümölcsöt, rágjon alaposan, egyen teljes őrletű gabonákat, de elsősorban rizst, hajdinát, kölest, amarantot és ne egyen fehér tésztát, fehér kenyeret. Szedjen B vitaminokat, C vitaminokat, cinket.

FOG2

Mindezek ellenére használja a gyógynövényes szájvizeket is, szedesse le a fogakról a plakkokat és törődjön alaposan a szájhigiénével is. Ha székrekedéses lenne, vagy a gyulladások nem múlnának, akkor kérjen további tanácsokat a komplementer medicina területén, mert a hosszabb ideig fennálló fogínygyulladás nyomán meglazulhatnak a fogak és akár azokat el is veszítheti, ami tovább rontja az emésztést. A gyulladások természetes módszerekkel szinte mindig megszüntethetők.

 

A fogak jelzik az egészségünk teljességének állapotát. Nem lehet egészséges az, akinek folyamatosan romló fogai és fogágya van. A testünk egy nyitott könyv, ha megtanuljuk olvasni, akkor még időben lehetőséget kapunk a korrekciókra.

Cikk nyomtatása

Dr. Tamasi József

szerző

az összes cikk megtekintése
Kommentek
Jónás Géza László 12 perc ago
2014-09-10

„ha rendszeresen mossuk a fogainkat fluor tartalmú fogkrémekkel”
Tisztelt Doktor Úr!
Egyrészt nem fluor, hanem fluorid (a fluor gáz halmazállapotú anyag), másrészt ez igen erős sejtméreg! Tehát pont fluorid-mentes fogkrémet kellene használnia mindenkinek a saját egészsége érdekében. Erről nem csak az interneten olvastam már számos cikket, hanem magamon is tapasztaltam. A fluoridos fogkrémtől rendszeresen piros foltok jelentek meg az ajkam mellett, a szám szélén. Amint lecseréltem a fogkrémemet nem mérgezőre, egyből el is múltak, és a szám se szárad ki fogmosás után. Pl. a sodium lauryl (és laureth) sulfate erősen szárító hatású, agresszív anyag, ezeknek sincs semmi keresnivalójuk a kozmetikumokban, így a fogkrémekben sem.
A felhívásra: Öcsém a 30-hoz közelít, és nincs se tömött, se lyukas foga. A titka: barázdazárás (még kamasz korában).
ui.: Nem 40%-al, hanem 40%-kal (teljes hasonulás).

Válasz
szerző
Dr. Tamasi József 12 óra ago
2014-09-22

Kedves Uram! A barázdazárás jó, de biztosan nem lenne elegendő, ha egyéb tényezők nem hatnának az egészség irányába. A fluoridot javítani fogom. Köszönöm Üdv Tamasi dr.

Vélemény, hozzászólás?